نکات کلیدی برای شروع استراتژی دیجیتال مارکتینگ موفق

دلایل استفاده از دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ طیف گسترده ای از استراتژی ها و تکنیک های مورد استفاده برای ارتقای محصولات، خدمات یا برند ها است که با استفاده از کانال های دیجیتالی اهداف خود را دنبال می کند. هدف اصلی بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ، دستیابی به تعامل مناسب تر با مخاطبان است که از طریق پلتفرم های آنلاین مختلف از جمله موتورهای جستجو، رسانه های اجتماعی، ایمیل، وب سایت ها، برنامه های موبایل و… صورت می گیرد.

یکی از مزایای اصلی دیجیتال مارکتینگ توانایی آن در دسترسی سریع و راحت به مشتریان می باشد چرا که با ظهور دستگاه های هوشمند مانند گوشی، مردم بیشتر از قبل، زمان خود را در اینترنت صرف می کنند. به همین دلیل فرصت‌ های فراوانی برای کسب ‌وکارها ایجاد شده تا با روش‌ های جدید و نو آورانه با مشتریان خود ارتباط بیشتری برقرار کنند.

قلب هر استراتژی دیجیتال مارکتینگ تولید محتوای ارزشمند است که در تمام قسمت ها از جمله مقالات، پست های شبکه های اجتماعی، ویدیو ها، اینفوگرافیک ها و… دیده می شود. به همین منظور کسب و کار ها باید برای دیجیتال مارکتینگ خود محتوای با کیفیتی تولید کنند که معمولا برای آن نیازمند فردی متخصص هستند. همچنین محتوا های تولید شده می توانند در شناخت ویژگی های مشتریان نیز به ما کمک برسانند.

حضور متغیر شبکه و رسانه های اجتماعی باعث شده صنعت دیجیتال مارکتینگ همیشه دچار تغییر و تحول باشد به همین دلیل هر کسب و کاری برای شروع استراتژی خود نیاز دارد تا برخی نکات را در نظر بگیرید. این کار به آنها کمک می کند تا بتوانند به درک عمیقی از رفتار مشتریان خود برسند و با توجه به آنها کسب و کار خود را اصلاح کنند. در این مقاله سعی داریم برخی نکات کلیدی برای شروع یک استراتژی موفق در دیجیتال مارکتینگ را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با آگاهی بیشتری برنامه ها و اهداف خود را دنبال کنید.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ

نکات کلیدی برای شروع استراتژی دیجیتال مارکتینگ موفق

تعیین اهداف کسب و کارتان

یکی از نکاتی که قبل از شروع هر استراتژی ای در دیجیتال مارکتینگ باید در نظر گرفت تعیین و مشخص کردن اهداف است. زمانی که شما اهداف کسب و کار خودتان را تعیین می کنید می توانید مسیر و جهت خود را بهتر بشناسید و بقیه مراحل را با تمرکز بیشتری طی کنید. البته در تعیین هدف برای کسب و کار نیز باید توجه بالایی داشت چرا که اگر هدف شما با مسیری که در پیش گرفته اید همسان نباشد رشدی صورت نمی گیرد. به همین منظور اهداف تعیین شده باید مطابق حوزه کاری کسب و کارتان باشند.

یکی از روش های پیشنهادی برای تعیین اهداف زمان بندی کردن آنها است؛ به عنوان مثال برخی اهداف را کوتاه مدت و در سال جاری تعیین می کنید و برخی را در زمان های بلند مدت، این موضوع به شما کمک می کند نقشه ذهنی دقیق و مناسب تری به نسبت کسب و کارتان داشته باشید. با وجود اینکه ممکن است زمان ها تقریبی باشند اما به طور کلی می دانید که تا چه زمانی باید به چه مکانی رسید؟!

در کنار تعیین و انتخاب اهداف باید در نظر داشت که با چه ابزار هایی در دیجیتال مارکتینگ و در چه مسیری قصد دارید به هدف خود برسید. به نوعی می توان گفت باید کنار اهداف، ابزار ها و مسیر رسیدن به هدف را نیز به صورت دقیق بررسی و تعیین کرد.

محتوای دیجیتال

شناخت و تقسیم بندی مخاطبان

بسیاری از اوقات یک کسب و کار با وجود تبلیغات با کیفیت و گسترده خود در دیجیتال مارکتینگ، رشد آن چنانی ندارد و یا به طور کلی شکست خورده است. یکی از اصلی ترین دلایل این مشکل آگاهی و شناخت کم از مخاطبان می باشد؛ زمانی که یک کسب و کار مخاطبان خودش را نشناسد، محتوا تولید شده آن هر چقدر هم که قوی باشد در نتیجه ضعیف عمل می کند. به عنوان مثال فرض کنید شرکتی مخاطبانش اکثرا افراد مسن هستند، به نظر شما آیا درست است محتوایی جوان پسند تولید کند؟

البته ممکن است به مرور زمان مخاطبان یک کالا با توجه به شرایط تغییر کنند. در اینجور مواقع بهتر است برای هر دسته از مخاطبین خود محتوا هایی را تولید کنیم که دلخواه آنان باشد تا آنها را از دست ندهیم.

برای شناخت مخاطبان راه های زیادی وجود دارد که یکی از آنان بازخورد گرفتن از مشتریان می باشد. در این نظر سنجی و بازخورد ها باید دسته ای سوال از مشتریان بپرسیم به گونه ای که خسته نشوند و برای پاسخگویی به آن مشتاق باشند. این سوالات می تواند شامل علایق، اطلاعات مشتری، نحوه آشنایی و… نیز باشد که در شناخت بهتر مخاطبان به شرکت ها کمک می کند. برای افزایش اشتیاق مخاطبان به پاسخگویی بهتر است جایزه هایی را در طول مسیر حتی کوچک قرار دهیم.

بررسی و تعیین کانال های اجتماعی

بعد از تعیین اهداف و شناخت مخاطبان باید به سراغ شبکه های اجتماعی و راه های تبلیغات دیجیتال رفت. در این مرحله ابتدا تمام کانال ها و شبکه های اجتماعی رایج و مناسب کار خود را مورد بررسی قرار می دهیم و سپس با توجه به نتایج و شکل کسب و کارمان استراتژی خود را در این حوزه می سازیم. هر شبکه اجتماعی با توجه به کاربردی که دارد از یک الگوریتم و الگویی برای افزایش بازدید پیروی می کند؛ کسب و کار ها باید قبل از شروع استراتژی خود در دیجیتال مارکتینگ این الگوریتم ها را به خوبی بشناسند.

البته لازم به ذکر است که رسانه ها و شبکه های اجتماعی مدام در حال تغییر و تحول هستند و بررسی آنان امری در یک مرتبه نیست بلکه باید همواره الگوریتم ها و فضای داخل آنها را زیر نظر گرفت تا بتوان از اخبار و تغییرات جدید به سرعت باخبر شد. استفاده از اتفاقات و محتوا های معروف شده در شبکه های اجتماعی در راستای اهداف کسب و کار خود نیز یکی دیگر از راه های افزایش بازدید است.

بازاریابی شبکه های اجتماعی

شناخت رقیبان و حامیان

در کنار شناخت الگوریتم ها و ساختار شبکه های اجتماعی باید رقیبان خود را نیز در این تبلیغات دیجیتال به خوبی بشناسیم تا همیشه یک قدم از آنان جلوتر بیفتیم. رقیب شرکت شما می تواند قدمت بیشتری به نسبت شما داشته باشد و یا اخیرا شروع به کار کرده باشد اما به هر حال هر دو این رقیبان برای کسب و کار شما خطرناک می باشند. زمانی مشتریان شما را به دیگر رقیبان ترجیح می دهند که شما به نسبت آنان چیزی بیشتر برای عرضه کردن داشته باشید. این مزیت بیشتر، شما به نسبت رقیبان می تواند برگرفته از کیفیت کار تان و یا نحوه دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات تان باشد.

علاوه بر شناخت رقیبان بهتر است حامیان خود را نیز بشناسیم. این دست از افراد می توانند در گسترش تبلیغات ما و میزان دیده شدن تاثیر بسیاری بگذارند. به عنوان مثال فرض کنید یک کسب و کار در حوزه هنر و مخصوصا نقاشی فعالیت دارد. حضور افراد هنرمند و علاقه مند به این حوزه در پیشرفت کار این کسب و کار بسیار موثر است و حتی می تواند دلیل اصلی رشد آنان نیز باشد. البته باید دانست که اکثر کسب و کار ها در ابتدای کار خود توسط حامیان حمایت نمی شوند و بعضا ممکن است نیاز به پرداخت هزینه ای نیز شوند.

انتخاب استراتژی مناسب در تولید محتوا

همانطور که در مقدمه نیز گفته شد تولید محتوا قلب و بخش اصلی هر استراتژی در دیجیتال مارکتینگ است. محتوای تولید شده توسط یک کسب و کار باید مطابق اهداف و محصولات او باشد تا خریدار بتواند به راحتی حرف آن را متوجه شود و اقدام به خرید کند. عوامل مختلفی در کیفیت تولید محتوا نقش دارند که از آنان می توان کیفیت بصری، پیام نوشته شده، مخاطبان و… را نام برد. همچنین تولید محتوا در کسب و کار ها باید به گونه ای ساخته شود تا رقیبان را ضعیف و کالا خود را با ارزش نشان دهد.

محتوای تولید شده در کسب و کار ها می تواند در قالب نوشته، عکس، ویدیو، نظر سنجی و… باشد که در سراسر اینترنت یافت می شود. بهتر است برای تولید هر کدام از آنان از افرادی متخصص استفاده کنیم تا کیفیت محتوا ضعیف نشود. انتخاب نوع و قالب محتوا بسیار بسته به کسب و کار و رسانه مورد استفاده اش است. به عنوان مثال معمولا محتوا های مورد استفاده برای کسب و کار های رسمی در قالب نوشته و عکس بوده و در هر رسانه ای پخش نمی شوند.

ارزیابی رسانه ها و تبلیغات پولی

برخی اوقات باید برای رشد سریع تر و دیده شدن بهتر از رسانه ها و تبلیغات پولی استفاده کرد. به این معنا که از فرد و یا گروه دیگری درخواست تبلیغ کنیم و در قبال آن هزینه ای را به آنان بپردازیم. پیدا کردن اینگونه افراد و رسانه ها در زمان شروع استراتژی دیجیتال مارکتینگ موضوع ضروری ای می باشد و به دیده شدن سریع تر کسب و کار ما کمک زیاده می کند.

البته باید توجه داشت که چه شخص و یا گروهی را برای تبلیغ کار خود انتخاب می کنیم چرا که این فرد می بایست مورد اعتماد مردم باشد و در میان هزاران تبلیغ به ما امکان دیده شدن را بدهد. بسیاری از مواقع افراد بعد از هزینه های چشم گیری که برای تبلیغ خود می کنند نتیجه ای نمی گیرند و صرفا پول خود را هدر داده اند.

استفاده از تبلیغات و رسانه های پولی همانند یک سرمایه گذاری پر ریسک است. به طوری که اگر آن تبلیغ باعث رشد کسب و کار شما شود، انگار پول خود را پس گرفته اید اما اگر کمکی به رشد کسب و کار تان نکند دچار ضرر شده اید. به همین منظور حتما در شخص مورد انتخاب و محتوای مورد نظر برای تبلیغ کار خود قبل از تشکیل استراتژی فکر کنید تا پول خود را به اشتباه هدر ندهید و بیشترین استفاده را از آن ببرید.

کار کردن بر روی SEO

SEO یا همان بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو از دیگر عوامل دیجیتال مارکتینگ است که برای دیده شدن سایت یک کسب و کار باید به آن توجه زیادی کرد. به نوعی سئو به ما کمک می کند تا سایت خود را به نسبت دیگر سایت های مشابه به مشتریان راحت تر معرفی کنیم و در لیست سایت های پیدا شده بالاتر قرار بگیریم.

اهمیت و سختی بالای سئو باعث شده تا هر کسب و کاری برای استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود نیازمند یک فرد متخصص در این حوزه باشد به همین منظور سعی کنید قبل از شروع کار و چینش نهایی استراتژی خود فردی را برای کار در حوزه سئو پیدا کنید. البته یادگیری سئو موضوع نشدنی ای نیست و هم اکنون بسیاری از پکیج های آموزشی حتی به صورت ویدیو، در بازار یافت می شوند که می توانید با فراگیری آنان سئو سایت کسب و کار خودتان را به شخصه به دست بگیرید.

جمع بندی و تعیین استراتژی

بعد از تمام مراحل گفته شده باید به صورت نهایی و جمع بندی استراتژی خودتان را ایجاد کنید. در این مرحله تمام عوامل و اخطار های داده شده را در نظر بگیرید تا استراتژی کم خطری داشته باشید. همچنین بهتر است بعد از نهایی شدن استراتژی یک بار دیگر آن را دوره کنید تا موضوعی جا نمانده باشد.

البته لازم به ذکر است با توجه به دنیای متغیر و همیشه در حال تحول، اینترنت نباید به یک استراتژی به صورت دائمی نگاه کرد و باید همیشه انتظار تغییر و تکمیل استراتژی را داشت که اصلا موضوع غلطی نیست و خارج از تصمیمات کسب و کار ها می باشد. حتی شاید بتوان گفت  کسب و کاری که دارای یک استراتژی همیشگی و ثابت است به مرور زمان شکست می خورد.

حرف آخر

به طور کلی، دیجیتال مارکتینگ در صنعت بازاریابی نشان دهنده یک تغییر بزرگ و اساسی در نحوه تعامل کسب و کار ها با مشتریان است و تغییر عظیمی را در نحوه تبلیغ کسب و کار نشان می دهد. این حوزه بسیار ضروری، با استفاده از قدرت داده ها، فناوری و خلاقیت به کسب و کار ها کمک می کند که چگونه محتوای ارزشمندی تولید کنند و با تبلیغات خود توجه مشتریان را بگیرند. در نتیجه دیجیتال مارکتینگ و استراتژی های آن، برای هر کسب و کاری که به دنبال موفقیت در بازار پویا و سریع امروزی است، ضروری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *