چگونه از ریتارگتینگ گوگل استفاده کنیم؟

ریتارگتینگ گوگل و جذب مشتریان هدف

همیشه در کسب و کار ها مشتریانی هستند که از سایت یا برنامه و یا محتوای تولیدی شما دیدن می کنند اما به دلایلی اقدامی برای خرید ندارند به این معنا که صرفا با نگاه کردن به سایت می گذرند و فایده مالی ای برای کسب و کار ندارند. این مشتریان افرادی هستند که به نسبت مردم عادی قطعا علاقه بیشتری به کسب و کار ما دارند چرا که اگر نداشتند اصلا وارد سایت یا برنامه نمی شدند. با توجه به اینکه این افراد را راحت تر از دیگران می توان جذب کرد و به آنها محصول فروخت سرمایه گذاری و فکر بر روی آنها مفید تر از تبلیغ و بازاریابی برای مشتریان جدید است. قانع کردن فردی که تا به حال به کسب و کار ما و محتوای کاری مان آشنایی نداشته، برای خرید، بسیار سخت تر از بازگرداندن مشتریانی است که یک زمانی در ذهن خود به دنبال کار ما بوده اند.

گوگل از بزرگ ترین شرکت های حوزه تکنولوژی است و فضای کاری و دنبال کنندگان بسیاری دارد به این معنا که می توان برای این موضوع نیز از گوگل کمک گرفت. باز گرداندن این نوع مشتریان احتمالی که قبلا از سایت شما دیدن کردند اما اقدام به خرید و یا مشارکت نداشته اند را تحت عنوان ریتارگتینگ(Retargeting) یا هدف گذاری مجدد بیان می کنند و تا حدودی می توان معنای آن را با ریمارکتینگ(Remarketing) یا بازاریابی مجدد نیز یکسان دانست و نمی توان تفاوت خیلی خاصی بین آنها قائل شد. گوگل در زمینه ریتارگتینگ نیز به کمک  ما می آید و می توان با استفاده از قابلیت های آن به این نوع مشتریان نیز دسترسی پیدا کرد و با تبلیغات خلاقانه آنها را مجددا جذب کرد.

Google retargeting

فهرست مطلب

چگونه از ریتارگتینگ گوگل استفاده کنیم؟

یکی از قابلیت های گوگل برای کسب و کار ها گوگل ادز(Google Ads) است که می توانند با کمک آن تبلیغاتی را برای کسب و کار خود طراحی کنند. در این مقاله قصد معرفی کامل گوگل ادز را نداریم بلکه بیشتر هدف بر روی بخش ریتارگتینگ گوگل ادز می باشد. قابلیت هدف گذاری مجدد گوگل در سال 2010 به عنوان بخشی از گوگل ادوردز معرفی شد. در آن زمان گوگل ادز را بیشتر با نام گوگل ادوردز(Google AdWords) می شناختند و در آینده نام آن تغییر کرد. این ویژگی فوق کاربردی به تبلیغ ‌کنندگان و صاحبان کسب و کار ها این امکان را می‌ داد تا تبلیغات خود را برای افرادی که قبلا از وب‌ سایت شان دیدن کردند نشان دهند و آنها را به عنوان مخاطبان هدف اصلی قرار دهند. در طول سال ‌ها، گوگل به طور مداوم قابلیت‌ های هدف ‌گیری مجدد خود را افزایش داده است و آن را موثر تر و کاربردی تر کرده به طوری که همیشه در حال به روز شدن است و از تکنیک ها و راهکار های جدید عقب نمی ماند. در سال 2017، گوگل بازاریابی مجدد پویا را معرفی کرد و به تبلیغ ‌کنندگان این امکان را داد تا تبلیغات  شخصی ‌سازی ‌شده برای محصولات و یا خدمات خود ارائه دهند.

Google Ads

حال که با کلیت ریمارکتینگ یا ریتارگتینگ آشنا شدیم به راهنمای مرحله به مرحله پیاده سازی آن در گوگل ادز می رسیم و برخی از مزایا و معایب آن را در ادامه بررسی می کنیم.

مرحله یک

همانطور که در قسمت های بالایی نیز به آن اشاره شد برای دسترسی به این قابلیت باید حساب گوگل ادز داشته باشید. برای این کار وارد سایت گوگل ادز می شوید و اگر حساب دارید با اطلاعات کاربری خود تان واردش شوید اگر هم ندارید قبل از آن حساب خود را با دقت بسازید.

مرحله دو

در این مرحله در حساب کاربری خود بر روی Tools & Setting کلیک کنید و از تب Shared library گزینه Audience manager را انتخاب کنید تا وارد صفحه جدیدی بشوید. بعد از ورود به صفحه Audience manager در لیست سمت چپ تصویر با سه گزینه مواجه می شوید که ابتدا باید بر روی گزینه Audience source کلیک کنید.

مرحله سوم

حال که در صفحه Audience source هستیم باید با توجه به منبع دلخواه خود بر روی گزینه set up tag کلیک کنید تا بتوان تنظیمات تگ را به درستی انجام داد. منابع مختلفی در این صفحه به شما نمایش داده می شود که از مثال های آن می توان به کاربران بدست آمده از طریق گوگل پلی نیز اشاره کرد.

مرحله چهارم

در این مرحله با توجه به منبع خود و کسب و کار تان تنظیمات تگ را انجام می دهید و تغییرات لازم بر روی Head سایت را اعمال می کنید. برای انجام این تنظیمات و تغییرات حتما با پشتیبان سایت خود و دیگر بازاریابان متخصص صحبت داشته باشید چرا که در میزان فروش و نتیجه نهایی تاثیرات مستقیمی دارد.

Target customer attraction

مرحله پنجم

بعد اتمام تنظیمات تگ وارد بخش Audience lists شوید تا با ایجاد لیست جدید مشخص کنید که دقیقا چه کاربرانی را قصد دارید دوباره مورد هدف قرار دهید. برای انجام تنظیمات این بخش بر روی گزینه مثبت کلیک کنید. در این مرحله با پنج گزینه رو به رو می شوید که هر کدام را به اختصار توضیح می دهیم.

Website visitors : با استفاده از این گزینه می توان تمام مخاطبانی که به سایت شما مراجعه کردند را مورد بازاریابی مجدد قرار داد.

App users : گزینه دیگر نشان دهنده کاربرانی است که از برنامه شما دیدن کردند البته اگر کسب و کار تان برنامه ای داشته باشد.

YouTube users : اگر کانال یوتوبی دارید با این گزینه می توان به بازدید کنندگان کانال تان دسترسی پیدا کرد.

Customer list : برای دسترسی به کاربران از طریق ایمیل می باشد که شاید کاربرد کمتری به نسبت دیگر گزینه ها داشته باشد.

Custom combination : گزینه آخر نیز که جزو پر کاربرد ترین ها می باشد برای طراحی لیستی از ترکیب دو یا چند گزینه قرار گرفته است. به عنوان مثال اگر شما قصد دسترسی به مخاطبان برنامه و سایت خود را به صورت هم زمان دارید باید از تنظیمات این گزینه استفاده کنید.

Ads on Google

مرحله شش

بعد از کلیک بر روی گزینه مثبت و انتخاب کاربران مورد هدف باید تنظیمات دیگری را نیز پر کنید که یکی از آنها کاربرد بسیاری دارد و گزینه هایش را در اینجا بررسی می کنیم. در قسمت list members باید برای همان مخاطبانی که در مرحله قبلی در نظر گرفته اید برخی شرط ها را بگذارید.

Visitors of a page : برای کاربرانی است که از صفحه دیدن کردن

Visitors of a page who did not visit another page : این حالت کاربرانی هستند که وارد صفحه ما شده اند اما کار دیگری نکرده اند و صفحه دیگری را برای تکمیل فرم یا به عنوان مثال خرید باز نکرده اند.

Visitors of a page who also visited another page : این کاربران علاوه بر صفحه ما در حال دیدن صفحه ای دیگر نیز بوده اند. ممکن است در حال مقایسه باشند.

Visitors of a page who also visited during specific dates : مخصوص کاربرانی که در بازه زمانی خاصی از صفحه دیدن می کنند مانند ایام عید نوروز یا ایام شروع مدرسه

مرحله هفت

بعد از اعمال این تنظیمات نهایی و کلیک بر روی گزینه Create Audience کار ما به طور کلی تمام شده است و می توانیم منتظر بازگشت مشتریان قبلی خود مان باشیم. البته این موضوع در زمانی جواب می دهند که تمام مراحل را با دقت پیش برده باشیم و بدون عجله اعمال کرده باشیم.

قوانین گوگل ادز و برخی فیلترینگ های احتمالی در طول مسیر باعث می شود که نتوان آموزش مرحله به مرحله ای بدون مشکل و ارور را انتظار داشت و قطعا در طول مسیر تبلیغات و اعمال تنظیمات به مشکلاتی بر می خورید که بهتر است با کمک فردی متخصص به این کار جلو بروید و از ایشان نیز کمک بگیرید. اگر هم تمام تنظیمات و مراحل به خوبی پیش برود اما تبلیغات مناسبی نداشته باشید باز هم بی فایده است و به کمک شما نمی آید. تبلیغات شما باید با توجه به مخاطبان فیلتر شده تان باشد به این معنا که اگر مخاطبان هدف تان افرادی هستند که در کنار دیدن سایت شما سایت دیگری را نیز نگاه می کنند، انتظار می رود که در حال مقایسه دو کالا باشند. برای این افراد باید از مقایسه و مزایا و برتری هایتان صحبت ولی به عنوان مثال برای شخصی که در عید نوروز از شما خرید می کند باید در رابطه با جشنواره هایتان صحبت کنید. موضوع ساده ای نیست اما می توان با کمی تحلیل و دقت، محتوا و تبلیغ مناسبی برای هر دسته از مخاطبان ایجاد کرد.

retargeting

مزایای ریتارگتینگ گوگل

افزایش سود

اولین  نکته ای که بعد از شروع ریتارگتینگ به ذهن هر کسی می رسد افزایش سود است. قطعا اگر ما بتوانیم به درستی این فرایند را جلو ببریم و خودمان را به خوبی به مشتریان معرفی کنیم می توانیم انتظار سود و خریدی از آنها داشته باشیم. البته رسیدن به سود تنها به معنای خرید محصول نیست چرا که ممکن است در مرحله اول ما صرفا اعتماد از بین رفته مشتری را برگردانیم و در مراحل بعدی بتوانیم به این هدف برسیم.

افزایش اعتماد و وفاداری

وقتی که مشتری کسب و کار ما را ترک می کند قطعا دلیلی برای این کار داشته است اما اگر ما با افزایش احساس هم دردی و کمک به مشتری بتوانید آنها را به کار مان باز گردانیم علاوه بر فوایدی مانند افزایش سود، افزایش اعتماد نیز انتظار می رود. اگر مشتری احساس کند ما برای او ارزش قائلیم حتی وقتی که از ما خریدی نداشته قطعا به ما اعتماد می کند و در دفعات بعدی برای خرید به سراغ مان می آید.

شخصی سازی

از دیگر مزایای گوگل ادز در رابطه با ریتارگتینگ بحث شخصی سازی است. در مراحل ساخت تگ که بالا تر با آن آشنا شدیم قابلیت هایی به جهت افزایش شخصی سازی برای مخاطب ایجاد می شود که می توان با انتخاب آنها روابطی دوستانه تر و قابل درک تر با مشتری داشت. افزایش شخصی سازی در کار موجب افزایش اعتماد نیز می شود چرا که مخاطب می داند که علایق و فعالیت های او برای ما اهمیت دارد و در مراحل تبلیغ مان آن را اعمال کرده ایم. در رابطه با شخصی سازی تذکراتی نیز وجود دارد تا در کار مشتری مان دخالت نکنیم اما به طور کلی مفید است و استفاده از آن پیشنهاد می شود.

Retarget

بهبود آمار و ترافیک مفید

یک ریتارگتینگ موفق باعث می شود که ترافیک بازدید از صفحات ما مفید تر باشد و اطمینان پیدا کنیم که درصد خاصی از مخاطبانی که حضور آنها را در سایت و یا بخش های دیگر می بینیم قرار است به خرید و سود منجر شود. در مجموع داشتن یک ترافیک کم اما با بازدهی بالا بسیار مفید تر از ترافیک زیاد اما بازدهی و نتیجه پایین است.

معایب ریتارگتینگ گوگل

نظر و نگاه منفی

به طور کلی نام بردن معایب برای قابلیت های مفیدی همچون ریتارگتینگ کمی دور از انتظار است چرا که این قابلیت ها بار ها تست شده اند و مزیت شان اثبات شده است اما باز هم ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال اگر مشتری احساس کند که در حال تعقیب و زیر نظر گرفتن کار های او هستید قطعا احساس و نظر منفی ای می گیرد. مانند این است که فردی شما را در خیابان دنبال کند.

دخالت در حریم خصوصی

همانطور که در بخش های بالا تر نیز به آن اشاره شد ریتارگتینگ و شخصی سازی کار ها نباید به دخالت در حریم خصوصی تبدیل شود. مرز میان دخالت و کمک کردن در این مورد بسیار نازک است و می تواند ضرر های جدی ای به کسب و کار تان وارد کند.

Effective advertising

تمرکز کاری

از دیگر معایبی که بیشتر برای کسب و کار های کوچک رخ می دهد بحث تمرکز کاری است. زمانی که شما بیشتر تمرکز خود تان را بر روی بازگرداندن مشتریان از دست رفته می گذارید میزان جذب مشتریان جدید پایین می آید و ممکن است لطمه ای به کسب و کار تان بزند البته این موضوع بیشتر برای کسب و کار های کوچک صادق است که تقسیم بندی وظایف با توجه به تعداد شان سخت می باشد.

کلام آخر

سعی کنید در تمام مراحل بازاریابی خود از جمله ریتارگتینگ توسط گوگل از افرادی متخصص استفاده کنید تا بتوان نتیجه ای مناسب و بدون ایراد گرفت.

advertising

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *